Jak batik používat

Krásnou látkou můžete všechno jenom vylepšit. Šatník, byt, život. Stanete se vynálezci. Budete se chtít pořád obklopovat svou oblíbenou látkou a situace, do kterých se dostanete, vás povedou k novým použitím. Tady je jich pár pro inspiraci.

Sukně

Stačí jeden uzel nebo batik podélně přehnout a obmotat dvakrát kolem boků a zauzlovat. Trik je v tom, že neuzlujete rohy, ale látku si u pasu naberete z té dlouhé strany. Vznikne pak větší uzel, ale hezké řasení. Když se to otočí dozadu, vypadá to trochu jako historický honzík. Ten zelený je sarung, kterému říkám roura (batik sešitý do tunelu). Ten se jen vpředu přehne tak, aby přiléhal k tělu, a pak se sroluje dolů. Drží i vypadá skvěle. Geniální vynález. A dá se to udělat i s nesešitým batikem (nebo s prostěradlem 🙂

Kalhoty

Mé oblíbené. A jak jednoduché a efektivní i efektní! Batik si přiložte kolem pasu tou kratší stranou. Pak jeden uzlík vepředu, látku prostrčit mezi nohama, druhý uzlík vzadu. Nebo obráceně. O důvod víc mít u sebe pořád jeden batik. Člověk nikdy neví, kdy mu neopatrný číšník vylije červené víno do klína na čisté bílé kalhoty.

Šaty

Někdy stačí jeden uzel na rameni a špendlík na boku (1), nebo uzel na zádech (podobný model jako sukně výše, jen posunutý nad prsa (2)), někdy jde o těsné obtočení batiku dvakrát kolem těla (model 3 a 4). Každopádně šaty lépe drží na tričku. Když se kratší strana batiku obmotá kolem hrudníku nad prsy a pak se obtočí kolem těla, může vzniknout taky zajímavý model, vždy podle délky batiku (5).

Taška

A když si zapomenete plátěnou tašku, přeložíte svůj batik na půli (vznikne tak víceméně čtverec), vložíte nákup a pak protější rohy zauzlujete. Jako Honza, když jde do světa. Akorát místo klacku si můžete batik přehodit přes rameno. Funguje to stále stejně dobře.